MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Big Country programs in latest TABC rankings

bronte hoops.jpg

In the final week of the girls basketball regular season, not much has changed as teams cement their place in the latest TABC (Texas Association of Basketball Coaches) rankings for the week of Feb. 5.

Boys:

Class 6A

1. Denton Guyer, 31-1; 2. Austin Westlake, 28-3; 3. Cypress Falls, 26-3; 4. Spring Dekaney, 28-3; 5. South Garland, 28-3; 6. DeSoto, 23-6; 7. Duncanville, 25-5; 8. SA Wagner, 24-5; 9. Allen, 24-5; 10. Houston Sam Houston, 24-3; 11. Lake Travis, 24-6; 12. Cibolo Steele, 27-2; 13. Fort Bend Bush, 25-4; 14. Aldine Eisenhower, 24-6; 15. Beaumont West Brook, 26-3; 16. Katy Tompkins, 24-7; 17. Odessa Permian, 24-3; 18. Schertz Clemens, 23-7; 19. Garland Rowlett, 19-9; 20. Los Fresnos, 28-5; 21. South Grand Prairie, 22-9; 22. North Crowley, 25-5; 23. Waco Midway, 23-8; 24. Klein Forest, 22-5; 25. Klein Oak, 20-8.

Class 5A

1. Waxahachie, 24-4; 2. Northwest, 25-5; 3. Mansfield Timberview, 25-5; 4. Port Arthur Memorial, 24-5; 5. Little Elm, 24-6; 6. Prosper, 26-3; 7. EP Burges, 27-2; 8. Dallas Wilson, 15-4; 9. Lancaster, 18-11; 10. Fort Bend Elkins, 23-11; 11. Midlothian, 20-10; 12. CC Veterans Memorial, 28-4; 13. Dallas South Oak Cliff, 19-7; 14. Sulphur Springs, 25-4; 15. Laredo Nixon, 27-5; 16. Alvin Shadow Creek, 19-6; 17. Humble, 25-8; 18. Texas City, 20-11; 19. FW Brewer, 24-5; 20. EP Eastlake, 25-1; 21. Austin Lanier, 21-7; 22. SA Houston, 20-8; 23. Richmond Foster, 15-12; 24. SA Alamo Heights, 24-6; 25. Leander Rouse, 23-7.

Class 4A

1. Silsbee, 19-8; 2. Houston Yates, 19-2; 3. Freeport Brazosport, 23-5; 4. Dallas Lincoln, 19-8; 5. Dallas Carter, 25-3; 6. Center, 26-2; 7. WF Hirschi, 19-8; 8. Lubbock Estacado, 19-5; 9. Abilene Wylie, 26-3; 10. Seminole, 20-7; 11. Midlothian Heritage, 26-6; 12. Argyle, 23-6; 13. Waxahachie Life, 29-7; 14. Boerne, 27-4; 15. CC West Oso, 24-7; 16. Waco Connally, 21-7; 17. Krum, 25-6; 18. Wilmer Hutchins, 17-10; 19. Dallas Faith Family, 21-11; 20. Houston Scarborough, 13-8; 21. Houston North Forest, 12-10; 22. Somerset, 22-8; 23. Burkburnett, 18-12; 24. Dallas Roosevelt, 20-11; 25. Athens, 23-3.

Class 3A

1. Jarrell, 24-4; 2. SA Cole, 30-1; 3. Brock, 29-3; 4. Peaster, 21-9; 5. Palestine Westwood, 28-2; 6. Ponder, 27-5; 7. East Chambers, 28-1; 8. Edgewood, 25-2; 9. Nacogdoches Central Heights, 25-7; 10. Bowie, 21-7; 11. Holliday, 23-5; 12. Wall, 25-2; 13. Mount Vernon, 27-1; 14. Commerce, 17-8; 15. Van Alstyne, 21-9; 16. Nocona, 23-6; 17. Pollok Central, 22-7; 18. La Marque, 18-11; 19. Hitchcock, 17-11; 20. Van Vleck, 13-5; 21. Kountze, 20-9; 22. Teague, 12-4; 23. Dallas Madison, 10-16; 24. Shallowater, 26-2; 25. Marion, 23-6.

Class 2A

1. Thorndale, 25-3; 2. Martins Mill, 26-3; 3. Big Sandy, 19-6; 4. Tenaha, 11-2; 5. Shelbyville, 24-4; 6. Lufkin Pineywoods, 22-6; 7. Muenster, 9-5; 8. San Augustine, 8-4; 9. Cushing, 24-4; 10. Dallardsville Big Sandy, 24-7; 11. Grapeland, 20-8; 12. Stinnett West Texas, 25-2; 13. Neches, 19-10; 14. Port Aransas, 23-10; 15. Snook, 24-5; 16. Clarksville, 18-6; 17. Broaddus, 19-8; 18. Memphis, 25-2; 19. Ivanhoe Rayburn, 22-5; 20. SA Lee Academy, 21-1; 21. Stratford, 9-1; 22. Sanford-Fritch, 19-5; 23. Iola, 17-7; 24. Forsan, 23-3; 25. Stamford, 14-6.

Class 1A

1. Lipan, 29-1; 2. Nazareth, 22-5; 3. Laneville, 22-6; 4. Gail Borden County, 13-2; 5. New Home, 24-3; 6. Slidell, 23-5; 7. Graford, 19-7; 8. Leggett, 28-4; 9. Moulton, 26-4; 10. Waelder, 17-5; 11. Happy, 12-8; 12. Texline, 17-9; 13. Turkey Valley, 13-1; 14. Eula, 23-6; 15. Coolidge, 18-2; 16. Bronte, 26-1; 17. Ropesville, 19-5; 18. Meadow, 17-6; 19. Ector, 24-6; 20. Martinsville, 21-6; 21. Oakwood, 12-11; 22. Avalon, 17-5; 23. Yantis, 21-3; 24. Milford, 6-5; 25. Rankin, 21-8.

BOYS PRIVATE

TAPPS 3A

1. Dallas Yavneh, 28-0; 2. SA St. Gerard, 22-2; 3. Kerrville Our Lady of the Hills, 23-4; 4. Beaumont Legacy, 18-14; 5. Abilene Christian, 21-7; 6. FW Calvary Christian, 19-10; 7. Dallas Covenant, 19-5; 8. Willow Park Trinity, 20-6; 9. Irving The Highlands, 16-8; 10. Spring Frassati, 16-9;

___

GIRLS PUBLIC

Class 6A

1. Duncanville, 34-1; 2. Converse Judson, 27-4; 3. Cibolo Steele, 30-4; 4. Plano, 28-5; 5. Dallas Skyline, 25-7; 6. Richardson, 27-4; 7. Austin Westlake, 26-7; 8. Cypress Creek, 28-4; 9. Arlington Bowie, 27-6; 10. League City Clear Springs, 26-7; 11. Waco Midway, 30-4; 12. Pflugerville Hendrickson, 27-6; 13. Pflugerville, 29-5; 14. DeSoto, 26-5; 15. Cypress Ranch, 26-7; 16. Killeen Ellison, 22-8; 17. Rockwall, 25-7; 18. Allen, 26-8; 19. McKinney, 24-10; 20. Keller Timber Creek, 27-4; 21. Humble Atascocita, 25-8; 22. Fort Bend Hightower, 26-8; 23. Edinburg, 29-8; 24. Mesquite Horn, 24-7; 25. SA East Central, 25-6;

Class 5A

1. Mansfield Timberview, 33-2; 2. Barbers Hill, 34-2; 3. Frisco Lone Star, 29-4; 4. Amarillo, 31-2; 5. Canyon, 24-3; 6. Prosper, 28-3; 7. Houston Madison, 18-2; 8. Temple, 25-5; 9. Denison, 28-4; 10. Wylie East, 27-5; 11. Cedar Park, 26-7; 12. FW Boswell, 31-4; 13. Aledo, 25-2; 14. Sulphur Springs, 24-4; 15. Lubbock Cooper, 30-2; 16. CC Flour Bluff, 28-4; 17. CC Veterans Memorial, 29-5; 18. Austin High, 26-7; 19. Georgetown, 25-9; 20. Leander Rouse, 26-8; 21. Crosby, 27-7; 22. San Antonio Southside, 26-3; 23. Kerrville Tivy, 27-6; 24. FW Trimble Tech, 24-8; 25. Lucas Lovejoy, 25-8;

Class 4A

1. Liberty Hill, 29-3; 2. Glen Rose, 30-1; 3. Levelland, 29-2; 4. Navasota, 33-2; 5. Denver City, 24-6; 6. Dallas Lincoln, 29-3; 7. SA Veterans Memorial, 26-9; 8. Houston Wheatley, 25-3; 9. Canton, 28-6; 10. Tatum, 26-4; 11. Abilene Wylie, 23-6; 11. Argyle, 26-7; 13. Melissa, 28-3; 14. Bushland, 21-6; 15. Brownwood, 27-5; 16. Midlothian Heritage, 26-6; 17. Gilmer, 27-6; 18. Sanger, 27-6; 19. Sour Lake Hardin-Jefferson, 27-5; 20. Geronimo Navarro, 25-9; 21. Mexia, 22-7; 22. Devine, 23-6; 23. Bullard, 28-8; 24. Comal Canyon Lake, 28-6; 25. CC West Oso, 23-7;

Class 3A

1. Canadian, 26-4; 2. Pottsboro, 28-4; 3. Wall, 24-5; 4. Little River Academy, 23-4; 5. Mount Pleasant Chapel Hill, 28-3; 6. Idalou, 25-5; 7. Brock, 26-6; 8. Tuscola Jim Ned, 23-7; 9. Leonard, 26-3; 10. Teague, 27-2; 11. Sunnyvale, 28-3; 12. Poth, 23-5; 13. Mount Vernon, 20-9; 14. Winnsboro 1812 15. Odem, 28-6; 16. Cisco, 24-5; 17. Woodville, 31-5; 18. Vanderbilt Industrial, 28-5; 19. Colorado City, 26-6; 20. Shallowater, 24-5; 21. Hitchcock, 24-6; 22. Grandview, 24-8; 23. Marion 2310 24. Marlin, 25-8; 25. East Chambers, 28-3;

Class 2A

1. Martins Mill, 32-1; 2. La Rue La Poynor, 29-2; 3. Panhandle, 27-3; 4. Windthorst, 28-1; 5. Stratford, 23-4; 6. Hico, 29-1; 7. Tenaha, 26-4; 8. Woden, 28-3; 9. Claude, 25-5; 10. Era, 27-4; 11. Grapeland, 25-7; 12. Vega, 29-3; 13. Archer City, 25-7; 14. Haskell, 30-1; 15. Campbell, 26-7; 16. Mason, 28-7; 17. San Saba, 25-7; 18. Snook, 26-2; 19. Thorndale, 24-9; 20. Lovelady, 25-8; 21. Douglass, 21-3; 22. Wellington, 20-8; 23. Gladewater Union Grove, 23-5; 24. Sundown, 22-7; 25. Evadale, 27-7;

Class 1A

1. Nazareth, 28-3; 2. Garden City, 29-1; 3. Dodd City, 29-1; 4. Moulton, 29-3; 5. Ropesville, 29-0; 6. Huckabay, 25-5; 7. Rankin, 29-5; 8. Tilden McMullen County, 26-2; 9. Roby, 24-6; 10. May, 24-3; 11. Barksdale Nueces Canyon, 25-4; 12. Robert Lee, 23-3; 13. Jayton, 23-6; 14. Slocum, 20-9; 15. McLean, 22-3; 16. Jonesboro, 24-3; 17. Rocksprings, 21-5; 18. Hermleigh, 22-7; 19. Abbott, 20-5; 20. New Home, 25-6; 21. Klondike, 20-5; 22. Gorman, 23-3; 23. Iredell, 18-3; 24. Eula, 22-8; 25. Groom, 21-5;

close video ad
Unmutetoggle ad audio on off

Trending